Gjithnjë e më shumë kompani amerikane po përdorin drone për shpërndarjen e ushqimit
Një grua kanadeze 80-vjeçare thyen rekord botëror në dhurimin e gjakut, dhuroi gjithsej 203 njësi
Edhe pse me probleme të shumta ligjore, Trump mban tubimin e tij të parë të fushatës në Teksas
Molliqaj: Albin Kurti u dorëzua, e pranoi marrëveshjen
Gafa e re e Bidenit: Në parlamentin kanadez e përshëndet Kinën në vend të Kanadasë
PSD protestë kundër marrëveshjes së Ohrit: Kurti nuk ka mandat për këtë marrëveshje
Votuan 8 nisma ligjore, ministrja Haxhiu shpreh mirënjohjen ndaj deputetëve
Kryeministri i Polonisë: Do t’i kërkojmë Gjermanisë leje për të dërguar tanke në Kiev
Sa kafe në ditë duhet t’i konsumojnë ata që kanë tension të lartë?
Autoritetet paralajmërojnë nigerianët për vjedhje informacionesh gjatë përdorimit të TikTokut
Manchester United në krizë financiare?
Kapet njëri nga krerët e DAESH, SHBA njofton se i arrestuari është një prodhues bombash me përvojë
Tensione pranë kufirit me Poloninë, raketat ruse shënjestrojnë qytetin në perëndim të Ukrainës
Bayern Munich zvogëlon interesin për sulmuesin Kane, kërkon qendërmbrojtës
Policia e Kosovës është gati për të ofruar siguri në ndeshjen e sotme FC Llapi-Buduçnost
Ndikimi rus në Bosnjë, Britania dërgon specialistë për neutralizim dhe kundërshtim të këtij ndikimi
S’ndalet COVID-19, mbi 800 raste të reja në 24 orët e fundit në Kosovë
Kryeministri Kurti takoi kandidaten për kryetare të Komunës së Zveçanit
Hoteli kaplohet nga zjarri, humbin jetën 8 persona, 9 të tjerë mbesin të lënduar
Manchester United shënjestron futbollistin 19-vjeçar, a do të jetë ky zëvendësuesi i Ronaldos?
Kërcënimet nga Kina: Tajvani po punon në krijimin e një flote ushtarake me 3000 dronë
Bayern kërkon të nënshkruajë me Firminon
Rriten rastet e krimeve të rënda seksuale në Japoni
“Njerëzimi po luan me armë të mbushur”
“Është një përbindësh”, zjarret kaplojnë Francën, evakuohen mbi 10000 banorë
Kundërofensiva ukrainase/Presidenti Zelensky thotë se kanë rimarrë 2000 kilometra katrorë në pjesën lindore të vendit

DASHURIA E NËNËS NDIKON NË MADHËSINË E TRURIT TË FËMIJËS

Lexoni edhe..

Hetimi dhe krahasimi i imazheve të trurit të dy trevjeçarëve kanë zbuluar fakte tronditëse se si dashuria e nënës ka ndikim në zhvillimin e fëmijës.

Xhirimet kanë zbuluar se truri në pjesën e majtë, i cili i përket një trevjeçari normal, është dukshëm më i madh dhe përmban më pak zona të errëta në krahasim me pjesën e djathtë që i takon një trevjeçari i cili i ka mbijetuar keqtrajtim ekstrem.

Neurologët pohojnë se dallimi në madhësinë e trurit të tyre kryesisht shkaktohet nga mënyra se si nënat e tyre i trajtojnë ata.

Në shikim të parë, duke shikuar në trurin e duhur do të thoshte se fëmija ka pësuar lëndime ose sëmundje në të kaluarën, por ekspertët thonë se e vërteta është se ndoshta është lënë pas dore nga nëna, ndërsa një fëmijë tjetër me tru më të madh dhe më të zhvilluar u rrit me shumë dashuri dhe mbështetje familjare.

Të ngjajshme