E diel, 14 Korrik, 2024

FRYRJA E BARKUT: USHQIMET QË DUHET KONSUMUAR PËR TA ZGJIDHUR PROBLEMIN

Fryrja e barkut mund të shkaktohet nga shumë gjëra, por kryesisht nga konsumimi i ushqimit dhe pijeve të rënda, apo nga ato me gaz.

P.sh. ushqimet e shpejta, pijet freskuese, madje edhe shumë perime mund të jenë të vështira për t’u tretur dhe të shkaktojnë probleme me fryrje të barkut.

Lexoni edhe..

Këto perime përfshijnë fasulet, qepët, brokolin, lakrën, etj.

Prandaj, në vend se t’i hani ushqimet e lartcekura, provoni t’i ndërroni me këto alternativa:

Asparagus

Asparagusi ka përbërës të cilët ndikojnë si baktere e shëndetshme në zorrë, gjë e cila ndihmon në procesin e sistemit të tretjes.

Xhenxhefili

Xhenxhefili njihet për vetitë antipezmatuese dhe të shërimit të problemeve me sistem të tretjes.

Avokado

Avokadot janë të mbushura me kalium – gjë që ndihmon në reduktimin e fryrjes së barkut. Veç tjerash, avokadot janë të mbushura me antioksidues.

Limoni

Shtoni lëng limonit në ujë për ta liruar fryrjen e barkut dhe problemet e tretjes.

Gjithashtu mundohuni t’i shmangni krejtësisht pijet me gaz.

Të ngjajshme