fbpx

Lexoni edhe..

Që nga referendumi në të cilin shumica e votuesve votuan për daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga BE, pas 43 vitesh anëtarësim, nesër (e enjte) bëhen gjashtë vjet dhe Brexit ende i ndan britanikët.

BBC vuri në dukje dikur se Brexit i ndau njerëzit më me zjarr se çdo gjë që nga lufta e shkurtër civile angleze në shekullin e 17-të.

Pjesëmarrja në referendumin e 23 qershorit 2016 ishte më e lartë se 70 për qind dhe një shumicë e ngushtë prej 51.9 për qind të votave kundër 48.1 vendosën të largohen. Rezultati ishte befasues, pasi qeveria e atëhershme konservatore e udhëhequr nga David Cameron gjithashtu mbështeti qëndrimin.

Kryeministri aktual Boris Johnson, së bashku me Nigel Farange pothuajse të harruar, ishin ndër avokatët kryesorë të largimit.

Një sondazh i kryer vitin e kaluar nga Qendra Kombëtare për Kërkime Publike (NatCen) tregon se 82 për qind e njerëzve do të votonin përsëri të njëjtën gjë dhe se vendi mbetet i ndarë në mënyrë të barabartë nëse largimi nga BE ishte një veprim i mirë apo i gabuar.

Nëse do të zhvillohej një referendum për rihyrjen në BE, sondazhet tregojnë gjithashtu se rezultati do të ishte po aq i ngushtë sa në vitin 2016.

Referendumi u pasua nga një proces gjyqësor i gjatë dhe i dhimbshëm “divorci” mes Londrës dhe Brukselit.

Marrëveshja, e quajtur zyrtarisht Marrëveshja e Tregtisë dhe Bashkëpunimit me Britaninë e Madhe, ka hyrë në fuqi në janar të vitit 2021. Problemet në marrëdhëniet e ndërsjella ende ekzistojnë.

Britania fajësoi Francën për problemet me peshkimin dhe ardhjen e refugjatëve përtej Kanalit Anglez. Megjithatë, çështja më serioze është Protokolli për Irlandën e Veriut, me të cilin kjo pjesë e Britanisë së Madhe, për të mos arritur “kufirin e fortë” në ishullin irlandez, mbeti pjesë e nismës doganore me BE-në.

Londra njofton ndryshime të mundshme të njëanshme, të cilat Brukseli i konsideron shkelje të së drejtës ndërkombëtare dhe njofton një mosmarrëveshje të mundshme ligjore.

Brexit ka ndryshuar rrënjësisht pozicionin e Britanisë së Madhe, politikisht dhe ekonomikisht. Se si Brexit ndikoi në ekonominë britanike nuk është e lehtë të përgjigjet, pasi krizat pasuan shpejt për shkak të pandemisë së Covid dhe sulmit rus në Ukrainë.

BE është ende partneri më i madh tregtar i Britanisë së Madhe, por, sipas të dhënave të qeverisë britanike, tregtia me BE-në ra me 23%. Ekspertët nga Universiteti i Birminghamit kanë llogaritur se Brexit ka reduktuar eksportin e shërbimeve britanike në BE me 128 miliardë euro nga viti 2016 në 2021.

Mbështetësit e Brexit, në faqen e tyre zyrtare, pohuan se nëse Britania e Madhe largohet nga BE, do të kursejë 350 milionë paund (450 milionë euro) në javë. Këto fonde gjoja do të investoheshin në sistemin shëndetësor dhe arsimor. Kjo padyshim që nuk ndodhi.

“Dalja nga BE-ja nuk ishte një katastrofë që disa e kishin frikë, por çoi në një përçarje të konsiderueshme ekonomike dhe çoi në një humbje të prodhimit”, shkroi Hamish Mekre për The Independent.

Një studim i Fondacionit Rezolucioni i Guardian tregon se largimi nga BE inkurajon kosto më të larta të importit dhe u kushton punëtorëve britanikë pothuajse 500 £ në vit.

Në një raport gjashtë vjet pas referendumit, studiuesit arritën në përfundimin se Brexit dëmton konkurrencën e eksporteve britanike në skenën botërore, ashtu si kompanitë janë të detyruara të merren me pasojat e pandemisë së koronavirusit dhe luftës ruse në Ukrainë, e cila e shtyu inflacionin në historik. nivelet.

“Një MB më pak e hapur pritet të jetë më e varfër dhe më pak produktive”, thuhet në raport.

Ish-kancelari konservator Ken Clark tha se Britania ishte në krizën më të keqe ekonomike që nga viti 1979, duke i thënë BBC-së se një recesion ishte pothuajse i pashmangshëm.

“Unë mendoj se ne pothuajse me siguri do të hyjmë në një recesion në vitet e ardhshme,” tha ai. Inflacioni aktualisht është rreth nëntë përqind dhe Banka e Anglisë pret 11 përqind deri në tetor. Ky është një numër jashtëzakonisht i madh për Britaninë./FolDrejt/

Të ngjajshme