fbpx
E shtunë, 1 Prill, 2023

Intervista ekskluzive e Escobar: Historia duhet të jetë e kujdesshme që të mos humbasë çështjet aktuale në Ballkanin Perëndimor

Në një intervistë ekskluzive dhe të gjerë për The Pavlovic Today, Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan Gabriel Escobar ofron një pamje të Ballkanit Perëndimor nga brenda Departamentit të Shtetit. Escobar flet për normalizimin e marrëdhënieve Serbi-Kosovë, “ndikimin keqdashës” të Rusisë në rajon dhe vizionin e SHBA-së për Ballkanin Perëndimor.

Historia duhet të jetë e kujdesshme që të mos humbasë çështjet aktuale në Ballkanin Perëndimor.

Në sfondin e luftës së furishme të Rusisë në Ukrainë, BE-ja dhe SHBA-ja po marshojnë në hap për normalizimin e marrëdhënieve Serbi-Kosovë. Ndërsa propozimi francezo-gjerman, i hartuar nën kujdesin e Bashkimit Evropian, po debatohet në Asamblenë Serbe, zëri amerikan i diplomacisë po vihet në fokus të qartë. Ballkani Perëndimor, sërish, është lajmi kryesor, shkruan The Pavlovic today, përcjell Fol Drejt.

Në një intervistë ekskluzive me The Pavlovic Today, Gabriel Escobar, Zëvendës Ndihmës Sekretari që mbikëqyr politikën e SHBA-së ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor në Departamentin e Shtetit, zbërthen me saktësi anatomike strategjinë e SHBA se si të zgjidhet konflikti i ngrirë në zemër të Evropës. kjo po ndodh efektivisht në kufijtë e NATO-s.

Lexoni edhe..

“Politika jonë ka qenë shumë e qartë,” filloi ai. “Ne mbështesim plotësisht dialogun e lehtësuar nga BE për të normalizuar marrëdhëniet. Për ne, njohja reciproke duhet të jetë qëllimi përfundimtar, i rëndësishëm. Ne mendojmë se të gjitha vendet e rajonit duhet të njohin njëri-tjetrin, duhet të reduktojnë barrierat në tregti, duhet të ndihmojnë në zgjidhjen e disa problemeve të pazgjidhura të mbetura nga vitet ’90 dhe të ecin përpara drejt integrimit evropian, “përcaktoi Gabriel Escobar detajet e strategjisë së SHBA.

Ndërkohë që SHBA nuk po merr pjesë në bisedimet në vazhdim, Escobar është një vëzhgues aktiv në dialogun e lehtësuar nga BE-ja që SHBA-ja mbështet. “Unë punoj shumë ngushtë me Miroslav Lajcak, por është ende plotësisht e lehtësuar evropiane. Unë nuk marr pjesë në bisedime,” sqaroi Escobar.

Cilat janë pikat kryesore shqetësuese për të cilat ju si vëzhgues informoni Sekretarin Blinken në lidhje me fushat e krizës së vazhdueshme? E pyeta Gabriel Escobarin.

“Para së gjithash, ne mendojmë se dialogu ka një plan të mirë. Ne mendojmë se tani propozimi franko-gjerman të cilin ne e mbështesim – unë isha atje, kur ata e dorëzuan atë – ishte një hap i rëndësishëm në normalizimin”, tha Escobar. “Është një udhërrëfyes i mrekullueshëm, shpresojmë që të dyja palët ta pranojnë dhe të fillojnë menjëherë zbatimin e tij. Por ndërkohë, ka mjaft fusha që ekzistojnë brenda Marrëveshjes së Brukselit që mbeten të paplotësuara. Një nga më të rëndësishmet është Asociacioni i komunave me shumicë serbe”, tha ai.

Sekretari Blinken së fundmi i ka bërë një telefonatë presidentit serb Vuçiq. Sipas Ned Price, ai “falenderoi” kreun e shtetit serb “ për angazhimin e tij konstruktiv në propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën ”.

Çfarë konsiderojnë SHBA-të një “angazhim konstruktiv?” e pyeta.

“Ata janë të gatshëm të marrin në konsideratë çdo pikë të marrëveshjes. Ata janë të gatshëm të fillojnë menjëherë zbatimin dhe negocimin e anekseve, anekseve shoqëruese. Pra, kjo është vërtet konstruktive,” shpjegoi Escobar.

Serbia ka nisur një dialog kombëtar dhjetëditor në Kuvend për atë se çfarë do të thotë që vendi të pranojë propozimin francezo-gjerman për normalizimin e marrëdhënieve Serbi-Kosovë. “Ky është një hap i rëndësishëm përpara,” vuri në dukje Escobar. Zëvendës Ndihmës Sekretari ishte optimist kur The Pavlovic Today pyeti për reagimin e tij ndaj raundit të parë të debateve parlamentare.

“Reagimet janë normale. Çështja e Kosovës është një çështje shumë emocionale për Serbinë. Është vendi ku ata shqetësohen shumë se çfarë do të thotë kjo për të ardhmen, çfarë do të thotë për serbët që jetojnë atje. Por është një gjë e rëndësishme që ata duhet të marrin”, tha Gabriel Escobar.

Parlamenti serb, është i bindur Escobar, është “një forum i mirë për diskutim”, një vend ku mund të dëgjohen të gjithë zërat. “Ju po dëgjoni njerëzit që janë shumë kundër marrëveshjes dhe po dëgjoni nga njerëz që janë kundër elementëve të marrëveshjes, por në përgjithësi e mbështesin atë. Dhe ju po dëgjoni nga Presidenti për nevojën për të ecur përpara.”

Fryma e hapur polemike, thotë Gabriel Escobar, pavarësisht bujës së pahijshme të ligjvënësve nga partitë opozitare që mbajnë shenja “Jo kapitullimit” dhe “Tradhtisë” dhe protestojnë me zë të lartë kundër propozimit franko-gjerman, nuk duket se e shqetëson atë.

“Jo, dua të them, të jem i sinqertë, kjo është e gjitha brenda kornizës së tyre politike. Ata duhet ta diskutojnë atë. Unë mendoj se të gjitha shqetësimet dhe të gjitha kundërshtimet duhet të plotësohen dhe të tejkalohen, “tha Escobar.

Vizioni i SHBA-së për bashkëjetesë paqësore ndërmjet serbëve etnikë dhe shqiptarëve

Një nga fushat e tensionit të përhershëm në Kosovë është statusi i serbëve që jetojnë në veri. Formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe ishte kërkuar në Marrëveshjen e Brukselit të vitit 2013. Për dekadën e fundit, BE-ja ishte e pasuksesshme për ta bërë lidershipin e Kosovës t’i përmbahej asaj që ata nënshkruan. Në javët e fundit, Amerika është bërë gjithnjë e më e zëshme duke thënë se Asociacioni i komunave me shumicë serbe ka nevojë dhe “do të zbatohet”.

– A jemi në pikën ku po bëhet e qartë se pa udhëheqje të fortë amerikane, BE-ja nuk mund të lëvizë gjilpërën në Prishtinë? E shtrova pyetjen para Gabriel Escobar.

“Unë nuk e di për këtë,” u përgjigj Escobar. “Unë nuk do të pajtohesha me karakterizimin se nën kujdesin e BE-së, asgjë nuk ka ndodhur,” këmbënguli ai. “Por më lejoni të filloj me vizionin,” vazhdoi ai. “Para së gjithash, vizioni ynë ka qenë gjithmonë konsistent që nga pavarësia e tyre që Kosova do të jetë një vend i pavarur sovran, një demokraci multietnike brenda kufijve të saj aktualë,” theksoi Escobar vizionin e SHBA-së për Kosovën. “Ky është ende vizioni ynë. Tani, në kuadër të këtij konstrukti, tashmë ekziston një marrëveshje që është nënshkruar me Marrëveshjen e Brukselit për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Është një detyrim ligjor ekzistues. Pra, kjo është arsyeja pse çdo marrëveshje e ardhshme do ta përfshijë atë, dhe e përfshin atë, propozimi aktual franko-gjerman e përfshin atë.”

A do të thotë kjo se dispozita e Marrëveshjes së Brukselit do të jetë edhe në marrëveshjen franko-gjermane? Gabriel Escobar zbuloi se marrëveshja evropiane që nuk është bërë zyrtarisht publike ka një dispozitë që thotë se “të gjitha marrëveshjet ekzistuese” duhet të zbatohen.

“Sido që të shkoni përpara nën patronazhin e dialogut të lehtësuar nga BE-ja, do të keni një Asociacion [të komunave me shumicë serbe]. Prandaj them gjithmonë se do të zbatohet në një moment. Pranon apo jo obligimin ligjor qeveria aktuale në Kosovë nuk është marrëveshje mes Kurtit dhe Serbisë. Është një marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës. Kjo është arsyeja pse unë vazhdoj të them se do të ndodhë. Do të jetë baza e marrëveshjes së normalizimit. Nuk ka asgjë për ta bërë këtë”, ishte i qartë Escobar.

“Pra tani brenda këtij konstrukti, qëndrimi ynë është që duhet të jetë diçka që nuk e shkel Kushtetutën e Kosovës, sipas ligjeve të Kosovës, që nuk krijon probleme për funksionalitetin e Kosovës. Me fjalë të tjera, asnjë model i Republika Srpska. Tani, ajo që bën, për mendimin tim, është se e ndihmon Kosovën të marrë përsipër shërbimet dhe çështjet që serbët në veri aktualisht kërkojnë nga Beogradi t’i bëjë – do të transferohej, të gjitha ato shërbime duhet të ofrohen nga qeveria e Kosova. Dhe nëse Serbia ka ndonjë zë në të, kjo duhet të bëhet në mënyrë transparente, dhe përsëri, sipas ligjeve të Kosovës. Pra, ky është vizioni ynë. Çfarë do të bënte kjo, do t’u siguronte këtyre komunave aftësinë për të koordinuar dhe krijuar ekonomi të shkallës në gjëra të tilla si arsimi, kujdesi shëndetësor – të gjitha në gjuhën serbe – largimi i plehrave, shërbimet e ambulancës, llojet e gjërave që komunat i bëjnë tashmë, por ato do të ishin në gjendje të koordinojnë mes tyre, për ta bërë atë të funksionojë për ta. Dhe nga rruga, siç e bëjnë ata, duhet të jetë pa probleme. Njerëzit nuk duhet të ndiejnë ndonjë ndryshim në jetën e tyre ose ndonjë ndryshim negativ në jetën e tyre ndërsa ne ecim përpara në këtë drejtim.”

Escobar kohët e fundit shkroi një OpEd me Derek Chollet që synonte audiencën në Kosovë, duke bërë një rast për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Në të, Escobar thotë se koha për të zbatuar komunat është “tani”.

– Çfarë ka kaq specifike dhe urgjente tani? Unë pyeta.

“Ajo që është specifike dhe urgjente tani është një: gjatë një viti e gjysmë të fundit, ne kemi parë një sërë konfrontimesh në përshkallëzim midis Serbisë dhe Kosovës, të gjitha të përqendruara rreth trajtimit të serbëve në veri dhe mënyrës se si ata ndërveprojnë. me qeverinë e Kosovës. Pra, një, ne duhet të thyejmë ciklin e konfrontimeve dhe konflikteve gati të dhunshme,” u përgjigj Escobar.

Faktori tjetër që e bën formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe një pikë urgjente në agjendën amerikano-evropiane është lufta e vazhdueshme në Ukrainë.

“Ajo që do të na ndihmojë të zgjidhim këtë konflikt do të jenë dy gjëra, uniteti SHBA-BE dhe solidariteti i NATO-s. Pra, ne nuk mund ta harxhojmë gjerësinë e brezit tonë në konflikte brenda territorit të Evropës”, ​​vuri në dukje Escobar. “Evropa duhet të jetë e lirë, paqësore dhe e bashkuar ndërsa përballemi me kërcënime reale të sigurisë jashtë kontinentit, jashtë hapësirës sonë transatlantike. Kështu që ne duhet ta bëjmë atë. Dhe kështu, në kontekstin e kësaj, gjermanët dhe francezët propozojnë këtë udhërrëfyes, të cilin ne e mbështesim plotësisht. Në atë udhërrëfyes dhe në kontekstin e krizës, ku serbët u larguan, urgjenca, nevoja për zbatim, Asociacioni [i komunave me shumicë serbe] është absolutisht vendimtar për të ecur përpara.”

– Çfarë ju bën të sigurt se Albin Kurti dhe Aleksandar Vuçiq do të pranojnë dhe nënshkruajnë Marrëveshjen Francezo-Gjermane?

“Së pari, unë shpresoj që ata të dy shohin mundësitë në këtë. Të kemi një marrëdhënie paqësore, të qëndrueshme dhe të parashikueshme mes tyre, mes dy vendeve”, tha Escobar. “Së dyti, urgjenca që evropianët dhe amerikanët po u japin të dyja palëve për nevojën për ta realizuar këtë. Dhe le të jemi të qartë: Ne duam që kjo të jetë një fitore për të dyja palët. Ne duam që të dyja palët të jenë në gjendje të korrin përfitimet e para së gjithash, një marrëdhënie paqësore. Dhe së dyti, një derë e hapur për integrimin evropian.”

Pyetje urgjente për Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë dhe Malin e Zi

Mali i Zi, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë tre anëtarët e NATO-s në Ballkanin Perëndimor. Duke kaluar nëpër çdo vend, Escobar parashtroi një gjë që secili vend po bën mirë dhe një pyetje urgjente që duhet të adresojë.

“Le të fillojmë me Maqedoninë e Veriut”, deklaroi Escobar rendin e tij të preferencave. “E vetmja gjë që ata po bëjnë siç duhet, e vetmja gjë që kanë bërë mirë është Maqedonia e Veriut në kontekstin e një rajoni që karakterizohet në shumë aspekte në anën negative nga rivaliteti etnik, Maqedonia e Veriut është një shembull i vërtetë i bashkëjetesë paqësore mes shqiptarëve dhe ortodoksëve. Pra, tani është një shtet qytetar demokratik model. Tani, ajo që duhet të bëjnë urgjentisht tani është të ecin përpara për të zbatuar marrëveshjet që kanë për të punuar për ndryshimet kushtetuese”, tha Escobar.

Shprehimisht, ai iu referua marrëveshjes së ndërmjetësuar nga BE që Maqedonia e Veriut të ndryshojë preambulën e Kushtetutës për të njohur bullgarët etnikë si grup etnik përbërës. “Tani, preambula e tyre tashmë njeh disa grupe etnike. Unë nuk mendoj se kjo është një çështje. Dhe gjithashtu mendoj se Maqedonia e Veriut ka një histori mjaft të mirë në mbrojtjen e të drejtave të pakicave. Por ata duhet ta bëjnë këtë. Dhe ne shpresojmë që ata ta bëjnë këtë. Dhe ne shpresojmë që atëherë, më në fund do të hapim plotësisht derën për integrimin e tyre evropian, sepse për të qenë i sinqertë, Maqedonia e Veriut mund të mbyllë kapitujt shumë, shumë shpejt. Ata janë të prirur për reforma”, shtoi ai.

Shqipëria

“Dua të them, sinqerisht, Shqipëria brenda rajonit po ecën mjaft mirë”, tha Gabriel Escobar. “Nëse shikoni se ku filloi Shqipëria në fillim të viteve ’90, ku janë tani. Ata janë tani një nga partnerët tanë më të besuar brenda NATO-s dhe dypalësh për sigurinë, tregtinë, çështjet politike dhe stabilitetin rajonal. Dhe kështu ata po e bëjnë atë siç duhet. Rruga e tyre drejt Evropës është e hapur. Dhe në të vërtetë është vetëm një çështje se sa shpejt mund të bëjnë reforma.”

Mali i Zi.

“Qëndrimi ynë është se ata duhet të fokusohen në ndërtimin e institucioneve të tyre për t’u përgatitur për zgjedhje solide,” vuri në dukje Escobar. “Ata duhet të trajtojnë urgjentisht çështjen e vendeve vakante në Gjykatën Kushtetuese. E di që pas kësaj ata po planifikojnë të kenë zgjedhje presidenciale. Dhe përtej kësaj, zgjedhjet parlamentare. Pas zgjedhjeve parlamentare, ne shpresojmë të shohim një qeveri që të formojë një koalicion që është i përkushtuar ndaj integrimit evropian, i përkushtuar ndaj anëtarësimit të tyre në NATO dhe i fokusuar në luftën kundër korrupsionit.”

Rusia nuk është një lojtar konstruktiv në Ballkan

Gjeopolitika në Ballkanin Perëndimor e vendos rajonin në rangun e parë të kompleksitetit politik dhe në mesin e shumë sferave të ndikimit. Sfidat lokale dhe të jashtme të rajonit ku lufta ishte vazhdimi dhe shtrirja e politikës me mjete të tjera nuk mund të nënvlerësohen. Ndikimi i jashtëm i Rusisë dhe Kinës në kontekstin e luftës në Ukrainë ka ngritur rrezikun për të gjithë rajonin që po ecën ngadalë drejt anëtarësimit në BE.

-A i ka Rusia tani burimet diplomatike për t’u fokusuar në mbajtjen e lojtarëve kryesorë në orbitën e Putinit, duke qenë se ata janë plotësisht të përfshirë në luftën në Ukrainë? A bën kjo një hapje për Shtetet e Bashkuara për të angazhuar më shumë lojtarët që deri më tani ishin në orbitën e Putinit?

“Para së gjithash, ne i kemi angazhuar gjithmonë të gjithë aktorët,” tha Escobar. “Tani keni të drejtë për një gjë që Rusia nuk ka ndikimin që kishte më parë. Por unë do të thoja se ne po shohim ndikimin e Rusisë. Rusia nuk ka pasur kurrë asnjë lloj ndikimi që nuk ishte keqdashës”, vuri në dukje Escobar. “Rusia kurrë nuk kërkoi t’i rindërtojë ato vende, ajo kurrë nuk kërkoi të krijojë pajtim multietnik, pikërisht e kundërta. Ajo që kërkoi të bënte është të krijonte kaos, të krijonte ndarje dhe thjesht të krijonte probleme. Kështu që ishte shumë e lirë për ta ta bënin këtë, por unë mendoj se vendet e rajonit e pranojnë këtë”, vuri në dukje Escobar.

“Tjetër gjë është se ata [Rusia] në fakt nuk kishin nevojë të bënin shumë sepse problemet që ata po përshpejtojnë janë probleme që ekzistojnë. Gjëra si rivaliteti etnik në Bosnjë dhe Hercegovinë, dhe problemet mes Serbisë dhe Kosovës, ata thjesht po përzihen në këtë. Pra, kjo është një arsye tjetër pse ne duhet t’i adresojmë urgjentisht ato çështje.” ai shtoi.

Sipas Gabriel Escobar, lidhjet e SHBA-së me Ballkanin Perëndimor janë “vërtet të forta” dhe angazhimi i ardhshëm “së bashku me Bashkimin Europian vetëm do të intensifikohet”.

Për një gjë Escobar është i sigurt. “Njerëzit e rajonit janë të fokusuar në integrimin evropian. Kur largohen nga vendet e tyre, nuk shkojnë në Rusi, shkojnë në Evropë. Dhe nëse nuk shkojnë në Evropë, vijnë këtu”. Zëvendës Ndihmës Sekretari vuri në dukje se “70% e ekonomisë së Ballkanit Perëndimor është e lidhur me Evropën, nga ajo që ka mbetur nga 30%, pjesa dërrmuese është mes njëri-tjetrit. Brenda kësaj ajo që ka mbetur është amerikane, kineze, e Lindjes së Mesme, turke – asnjëra prej tyre, jashtë energjisë, nuk është ruse. Pra, Rusia nuk ka shumë mjete. Ata nuk japin asnjë ngritje kapacitetesh, asnjë ndihmë, shumë pak kredi. Rusia nuk është një lojtar konstruktiv në Ballkan”.

Shtypi do të bëjë pyetje të vështira

Sekretari Anthony Blinken i pëlqen të thotë se ai është një “gazetar që po shërohet”. Etosi gazetaresk i rrëmbyer nga modeli amerikan për liritë e shtypit, shumë pak vende në botë mund të pretendojnë. E pyeta Escobarin, si mund të krijojnë media në Ballkanin Perëndimor një ekosistem të shëndetshëm për shtypin e lirë dhe të pavarur?

“Ne kemi qenë shumë të qëndrueshëm në mesazhet tona se shumica e vendeve nuk po ecin mirë, kur bëhet fjalë për lirinë e gazetarisë,” ishte i prerë Escobar. Nga këndvështrimi i SHBA-së, ajo që duhet të ndodhë është që vendet e Ballkanit Perëndimor të miratojnë “ligje më të mira” për të mbrojtur gazetarët.

“Ata duhet të kenë më pak ndikim politik në institucionet që janë të ngarkuara me sundimin e ligjit dhe duhet të ndërtojnë një kulturë ku mund të pranojnë se shtypi do të bëjë pyetje të vështira,” tha ai.

Duke u kthyer në ditët e tij të hershme në karrierën diplomatike në Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar kujtoi se cilat ishin përshtypjet e tij për ekosistemin mediatik në atë kohë.

“Në anën e shtypit, kur fillova të punoja në Ballkanin Perëndimor, do të guxoja të them se shumë nga gazetaria nuk ishte në fakt gazetari,” tha ai. “E dini, gazetari nuk bënte pyetje vijuese, nuk hetuan, i sillnin në një qendër shtypi, do t’u jepej një deklaratë dhe do të bënin një foto. Dhe kjo ishte historia. Pra, në fakt, në shumë raste, për shkak se historia ishte shkruar tashmë, personi më i rëndësishëm në një ekip gazetaresk ishte kameramani,” kujton ai. “Kështu që unë mendoj se investimi që Shtetet e Bashkuara dhe Evropa, përmes programeve tona të ndërtimit të kapaciteteve, po ndihmojnë në krijimin e atij brezi gazetarësh,” shtoi Escobar. “Për ata që janë tashmë atje, që janë mjaft të guximshëm, kanë nevojë për më shumë mbrojtje, kanë nevojë për më shumë mbështetje, kanë nevojë për më shumë dukshmëri.

Ndërsa Ballkani Perëndimor hap një kapitull të ri dhe marrëveshja e normalizimit Serbi-Kosovë nën kujdesin e BE-së hyn në fazën e saj përfundimtare, popujt e rajonit, të lidhur në mënyrë të pashmangshme me njëri-tjetrin nga kujtesa kolektive dhe ngjarjet që formësojnë jetën e tyre, po shikojnë lart. në një agim të ri politik që hapet në horizont. Për gjeneratat e para që nuk kujtojnë vetë konfliktin, është një jetë më pak e zakonshme. Për gazetarët, përfaqësuesit e të vërtetës dhe objektivitetit, Ballkani Perëndimor pret bojën e tyre./FolDrejt/