fbpx

Lexoni edhe..

Nasser Al Khelaifi sigurisht që nuk është një nga operativët më të njohur të futbollit në botë. Njeriu i parë i Paris Saint-Germain-it i nënshtrohet gjithnjë e më shumë, me sa duket, kritikave të justifikuara dhe pranoi t’i përgjigjet disa prej “akuzave” në intervistat me Marco dhe Parisien. Ai foli edhe për fatin e Neymar, marrëdhëniet me Realin, pozicionin e tij në Superligë.

Al Khelaifi, diku në kuptimin figurativ, do të thoshte se Neymar mund të ndryshojë mjedisin këtë verë.

Braziliani luajti shumë më poshtë se reputacioni dhe talenti i tij sezonin e fundit: Gjithashtu shkruhej se nuk i përshtatej mirë Leo Messiah, edhe pse janë miq dhe se nuk i pëlqente shumë Killian Mbape.

“Nuk mund të flasim për çështje kaq delikate në media. Po, disa lojtarë po vijnë, disa do të duhet të largohen. Por këto janë gjëra të brendshme për të cilat do të flasim brenda klubit”, ka tentuar të mbetet politikisht korrekt Al Khelaifi.

Është e qartë se vetë Al Khelaifi është i ngopur me magjepsjen dhe vlerat jetësore që lidhen ekskluzivisht me paratë dhe gjërat materiale.

“Ne duam lojtarë që e duan këtë klub, që duan të luftojnë për ngjyrat e tij. Ne duam që ata që duan të fitojnë. Për sezonin e ardhshëm, qëllimi është i qartë – të japim 200 për qind çdo ditë. Atëherë do të vijnë rezultatet. Duhet të bëhemi më modestë”, shtoi Al Khelaifi. 

Ai ka komentuar kritikat e parizienëve se janë klub-shtet sepse financohen nga kompanitë shtetërore në Katar, të cilat në mënyra të ndryshme, përveç fer-play-it financiar, injektojnë shuma të mëdha parash.

“Mendoj se në Spanjë shteti i mbështet disa klube më shumë se tonat. Për shembull, një stadium i mrekullueshëm në mes të qytetit për të cilin klubi nuk paguan asgjë. Ne paguajmë për gjithçka – stadiumin, qendrën stërvitore… Nga këndvështrimi im, nuk është e drejtë”, tha Al Kelaifi për gjigantët spanjollë.

PSG është në procesin e ndërtimit të një qendre të re stërvitore, e cila duhet të jetë më përfaqësuesja në Francë dhe më gjerë.

“Është projekti më i rëndësishëm për ne. Do të jetë qyteti më i mirë sportiv në botë. Ne duam të gjejmë dhe promovojmë Mbape-n e ri në të, për të sjellë lojtarët më të mirë nga Parisi dhe Franca. 

“Në të ardhmen, ideja jonë është që të kemi ekskluzivisht lojtarë nga Franca”, tha Al Kelaifi.

Milioneri 49-vjeçar nga Katari është ende kundër Superligës, idetë e së cilës nuk kanë vdekur, sipas pretendimeve të drejtuesve të Realit dhe Barcelonës.

“Për mua është një projekt i vdekur prej kohësh. Por disa gjëra nuk i kuptoj. Reali fitoi Ligën e Kampionëve, e fitoi me meritë, më pas festoi trofeun për ditë e javë, dhe nga ana tjetër klubi thotë se nuk dëshiron ta luajë. S’i nevojitet diçka e re. Nëse nuk jeni të lumtur dhe nuk ju pëlqen – nuk keni pse të luani! Është kompeticioni më i mirë në botë dhe vërtet nuk e di pse spanjollët janë kundër. Them se për mua Superliga është një gjë e së shkuarës, një histori e përfunduar”, është shprehur qartë Al Khelaifi, transmeton Fol Drejt

Të ngjajshme