fbpx

Lexoni edhe..

Ish-futbollisti i Liverpool, Sadio Mane, i cili pritet të nënshkruajë një kontratë trevjeçare me Bayern Munich të mërkurën, shpenzoi rreth 810 mijë euro për të ndërtuar një spital, shkollë, zyrë postare dhe pikë karburanti në fshatin e tij të lindjes Bambali në Senegal.

Frank Khalid, një biznesmen, sipërmarrës dhe filantrop i njohur britanik, ka njoftuar në Twitter gjithçka që Sadio Mane ka bërë deri më tani për fshatin e tij të lindjes.

“Në fshatin e tij, Bambali, ka ndërtuar një spital me vlerë 455 mijë paund dhe një shkollë me vlerë 250 mijë euro. Secilës familje të fshatit i jep 70 euro në muaj. Ai u dha atyre internet 4G. Ndërton një pikë karburanti dhe një postë. Në fshatin e tij jetojnë 2000 njerëz”.

Një nga futbollistët më të mirë në botë gjithashtu dhuroi 400 dollarë dhe një laptop për nxënësit më të mirë të shkollave të mesme në Bambala, si dhe bleu pajisje sportive për fëmijët.

Mane quhet futbollisti më modest i madh në botë dhe ai ka thënë vazhdimisht se preferon që fqinjët dhe miqtë e tij të marrin të paktën pak nga ajo që i dha jeta, sesa të shpenzojë para për makina luksoze dhe orë të shtrenjta. .”

I pyetur se pse vendosi të financonte ndërtimin e një spitali në fshatin e tij, ai tha se vendimi lidhej me vdekjen e babait të tij.

“Isha shtatë vjeç kur babai im u sëmur. Ai vdiq vetëm se nuk kishte spital në fshat”.

Sadio Mane ka luajtur në Premier League në tetë sezonet e mëparshme (dy për Southampton, gjashtë për Liverpool), dhe në vazhdim të karrierës së tij do të luajë në Bundesligë për Bayernin.

Në fund të vitit e pret Botërori në Katar, ku me një gol vendimtar nga penalltia e ka marrë Senegalin e tij./FolDrejt/

Të ngjajshme