Votuan 8 nisma ligjore, ministrja Haxhiu shpreh mirënjohjen ndaj deputetëve
Kryeministri i Polonisë: Do t’i kërkojmë Gjermanisë leje për të dërguar tanke në Kiev
Sa kafe në ditë duhet t’i konsumojnë ata që kanë tension të lartë?
Autoritetet paralajmërojnë nigerianët për vjedhje informacionesh gjatë përdorimit të TikTokut
Manchester United në krizë financiare?
Kapet njëri nga krerët e DAESH, SHBA njofton se i arrestuari është një prodhues bombash me përvojë
Tensione pranë kufirit me Poloninë, raketat ruse shënjestrojnë qytetin në perëndim të Ukrainës
Bayern Munich zvogëlon interesin për sulmuesin Kane, kërkon qendërmbrojtës
Policia e Kosovës është gati për të ofruar siguri në ndeshjen e sotme FC Llapi-Buduçnost
Ndikimi rus në Bosnjë, Britania dërgon specialistë për neutralizim dhe kundërshtim të këtij ndikimi
S’ndalet COVID-19, mbi 800 raste të reja në 24 orët e fundit në Kosovë
Kryeministri Kurti takoi kandidaten për kryetare të Komunës së Zveçanit
Hoteli kaplohet nga zjarri, humbin jetën 8 persona, 9 të tjerë mbesin të lënduar
Manchester United shënjestron futbollistin 19-vjeçar, a do të jetë ky zëvendësuesi i Ronaldos?
Kërcënimet nga Kina: Tajvani po punon në krijimin e një flote ushtarake me 3000 dronë
Bayern kërkon të nënshkruajë me Firminon
Rriten rastet e krimeve të rënda seksuale në Japoni
“Njerëzimi po luan me armë të mbushur”
“Është një përbindësh”, zjarret kaplojnë Francën, evakuohen mbi 10000 banorë
Kundërofensiva ukrainase/Presidenti Zelensky thotë se kanë rimarrë 2000 kilometra katrorë në pjesën lindore të vendit
SHBA: Tornado në Amerikën e Jugut u merr jetën 14 personave
Pas mbajtjes së referendumeve, Kanadaja planifikon sanksione të reja ndaj Rusisë
Manchester United në krizë financiare?
Arsenali i bashkohet garës për Ilias Akhomach
Luka Modric ende pa vendim për të ardhmen me Real Madrid
Konfiskohen dy gjedhe pa numra identifikues në Istog
“Rinia tek ne është e veçantë për shkak se është masive”

SI T’I LARGONI GËRHITJET E NATËS?

Lexoni edhe..

A e dini sesi të mbani partnerin tuaj larg gërhitjeve që mund të përshkruhen si të ngjashme me ato që bën një kafshë e fermave?

Kushdo që është fajtori, do të ishte e dobishme të merrni disa këshilla se si ta ndaloni atë, apo jo?

Këtu janë disa këshilla

Ruani një peshë të shëndetshme dhe dietë
Duke qenë mbi peshë nga vetëm disa kilogram mund të çojë në gërhitje. Indet e dhjamit rreth qafës suaj shtrydhin rrugët e frymëmarrjes dhe parandalon që ajri të rrjedhë brenda dhe jashtë lirshëm.

Mundohuni të flini në anën tuaj
Mundohuni të flini në njërën anë sesa në shpinë tuaj. Ndërsa, gjumi në shpinë, gjuha, mjekra dhe çdo ind yndyror i tepërt nën mjekër mund të relaksohet dhe të ngulfatni rrugët e frymëmarrjes tuaj.

Shmangni alkoolin përpara se të shkoni në shtrat
Shmangni alkoolin përpara se të shkoni në shtrat. Alkooli shkakton që muskujt të relaksohen më shumë se zakonisht gjatë një gjumi të natës normale. Ky shtim i relaksimit të muskujve e bën shpinën më të lehtë, gjë që më pas shkakton gërhitës.

Shmangeni ose uleni konsumimin e duhanit
Shmangni pirjen e duhanit. Tymi i cigareve e irriton rreshtimin e zgavrës së hundës dhe të fytit, duke shkaktuar ënjtje dhe rrahje. Nëse sipërfaqet e hundës bëhen të bllokuara, është e vështirë të marrësh frymë përmes hundës sepse rryma e ajrit ulet.

Mbani të hapura rrugët e frymëmarrjes në hundë
Mbani pasazhet e hundës tuaj të qartë, kështu që ju thithni përmes hundës tuaj se sa në gojën tuaj. Nëse një alergji po bllokon hundën, provoni tableta antihistamine.

Të ngjajshme