E diel, 14 Korrik, 2024

SI T’I LARGONI GËRHITJET E NATËS?

Lexoni edhe..

A e dini sesi të mbani partnerin tuaj larg gërhitjeve që mund të përshkruhen si të ngjashme me ato që bën një kafshë e fermave?

Kushdo që është fajtori, do të ishte e dobishme të merrni disa këshilla se si ta ndaloni atë, apo jo?

Këtu janë disa këshilla

Ruani një peshë të shëndetshme dhe dietë
Duke qenë mbi peshë nga vetëm disa kilogram mund të çojë në gërhitje. Indet e dhjamit rreth qafës suaj shtrydhin rrugët e frymëmarrjes dhe parandalon që ajri të rrjedhë brenda dhe jashtë lirshëm.

Mundohuni të flini në anën tuaj
Mundohuni të flini në njërën anë sesa në shpinë tuaj. Ndërsa, gjumi në shpinë, gjuha, mjekra dhe çdo ind yndyror i tepërt nën mjekër mund të relaksohet dhe të ngulfatni rrugët e frymëmarrjes tuaj.

Shmangni alkoolin përpara se të shkoni në shtrat
Shmangni alkoolin përpara se të shkoni në shtrat. Alkooli shkakton që muskujt të relaksohen më shumë se zakonisht gjatë një gjumi të natës normale. Ky shtim i relaksimit të muskujve e bën shpinën më të lehtë, gjë që më pas shkakton gërhitës.

Shmangeni ose uleni konsumimin e duhanit
Shmangni pirjen e duhanit. Tymi i cigareve e irriton rreshtimin e zgavrës së hundës dhe të fytit, duke shkaktuar ënjtje dhe rrahje. Nëse sipërfaqet e hundës bëhen të bllokuara, është e vështirë të marrësh frymë përmes hundës sepse rryma e ajrit ulet.

Mbani të hapura rrugët e frymëmarrjes në hundë
Mbani pasazhet e hundës tuaj të qartë, kështu që ju thithni përmes hundës tuaj se sa në gojën tuaj. Nëse një alergji po bllokon hundën, provoni tableta antihistamine.

Të ngjajshme