E hënë, 22 Prill, 2024

UJI I FTOHTË NUK ËSHTË I MIRË PËR TRUPIN

Uji është pija më e mirë për trupin e njeriut, por shumica nuk pëlqejnë të pinë ujë në temperaturë dhome, veçanërisht në ditët e verës. Çfarë bën në fakt organizmi?

Pirja e ujit të ftohtë shkakton dhimbje stomaku, gjë që e komplikon procesin e tretjes pas ngrënies.

Lexoni edhe..

Ekspertët thonë se pirja e ujit të ftohtë ul temperaturën e trupit dhe ngadalëson tretjen dhe qarkullimin e gjakut.

Sipas hulumtimit, pirja e ujit të ftohtë mund të jetë shkaku i migrenës dhe mjekësia kineze beson se i gjithë sistemi i tretjes do të ndërpritet nëse ju pini ujë të ftohtë, pasi kjo krijon një çekuilibër në stomak.

Të ngjajshme